Skip to main content
Home / About the Court / Employee Directory

Directory

 

Find a contact

Departments

MAIN LINE
COURT ADMINISTRATION
JODI ANDES
Public Information Officer/Communications Coordinator
JOHN DAVENPORT
Deputy Court Administrator
JEFF CARTER-SULLY
Human Resources Director
KELLI DAVIS
Court Administration Secretary
MYRIAH HISAM
Business Systems Analyst
TANICCA JACKSON
Director of Finance
MAIN LINE
ASSIGNMENT OFFICE
DAWN WILSON
Assignment Commissioner
TRACEE BARNES
Chief Deputy Assignment Commissioner, 13B
LAURA BLUST
Deputy Assignment Commissioner, 13C, 14C
BRADLEY EDWARDS
Deputy Assignment Commissioner, 12D, 13D
ROSANE GOLDHAMMER
Deputy Assignment Commissioner, 12B, 14B
DEBBIE KEAN
Deputy Assignment Commissioner, 12C, 15D
PAMELA MCDONALD
Deputy Assignment Commissioner
JAZMYN SHERROD
Assistant Deputy Assignment Commissioner
SANDRA SILVEY
Deputy Assignment Commissioner, 12A, 15AB
LAUREN TIMMONS
Deputy Assignment Commissioner, 14D, 15C
KAREN WHITE
Deputy Assignment Commissioner
DAVID ZARLINO
Deputy Assignment Commissioner, 13A, 14A
MAIN LINE
COURT SUPPORT SERVICES
MAIN LINE
COURT APPOINTED COUNSEL
MAIN LINE
DUTY ROOM
CHRISTOPHER BOYD
Court Support Manager
LARRIETTA CARTWRIGHT
Court Support Bailiff
DEAN CHAPPELLE
Court Support Services Officer
AMBER KNAPP
Court Services Officer
NATASHA LOW
Court Support Bailiff
CASSIE MARTIN
Court Support Bailiff
MALLORY NICODEMUS
Court Support Bailiff
MAIN LINE
ENVIRONMENTAL
KYLE KIRKER
Chief Environmental Specialist
JOSH ADAMS
ENVIRONMENTAL SPECIALIST
JAILYN HOSTON
Community Service Specialist
JACKLYN MARTIN
Environmental Specialist
RAENELL NAGEL
Environmental Staff Attorney
PHYLLIS WARE
Community Service Coordinator
KELLIE CARSON
Bailiff - Courtroom 15B
CHRISTINE CEARFOSS
Bailiff - Courtroom 13D
BETTY CLARK
Bailiff - Courtroom 12A
CARLA DAWKINS
Bailiff - Courtroom 12B
AMY FRANK
Bailiff - Courtroom 14C
JESSICA GARDNER
Bailiff - Courtroom 15C
KENETRA LEWIS
Bailiff - Courtroom 13A
MARQUISE LOVEJOY
Bailiff - Courtroom 14A
AMANDA O'CONNOR
Bailiff - Courtroom 13B
WILLIAM ROSE
Bailiff - Courtroom 15D
VALARIE ROUCHION
Bailiff - Courtroom 12D
JOYE SAUNDERS
Bailiff - Courtroom 14D
ASHLEY SCHMIDT
Bailiff - Courtroom 13C
JUDY SCHNEIDER
Bailiff - Courtroom 12C
JACK WARMOLTS
Bailiff - Courtroom 14B
JESSICA G. D'VARGA
Administrative and Presiding Judge - Courtroom 13D
CYNTHIA L. EBNER
Judge - Courtroom 13A
MARY KAY FENLON
Judge - Courtroom 13B
JAMES E. GREEN
Judge - Courtroom 12A
ZACH GWIN
Judge - Courtroom 12D
BILL HEDRICK
Judge - Courtroom 15C
MARK A. HUMMER
Judge - Courtroom 14B
MIKE MCALLISTER
Judge - Courtroom 15D
STEPHANIE MINGO
Environmental Judge - Courtroom 15B
JIM P. O'GRADY
Judge - Courtroom 14C
EILEEN Y. PALEY
Judge - Courtroom 14A
ANDREA C. PEEPLES
Judge - Courtroom 14D
GINA R. RUSSO
Judge, LINC Docket - Courtroom 12C
JARROD SKINNER
Judge - Courtroom 12B
JODI L. THOMAS
Judge, h.a.r.t. & CATCH Dockets - Courtroom 13C
MANDY CAIN-MCFARLAND
Bailiff - Environmental Court
REBEKKA EVANS
Bailiff - Courtroom 11C
LYNDSEY GELHAUS
Bailiff - Courtroom 10B
SHANNON HOPKINS
Bailiff - Courtroom 11A
KATHY JANOSKI
Bailiff - Courtroom 11D
BRIANNA BRANDT
Bailiff - Courtroom 11B
TONY PAAT
Administrative Magistrate - Courtroom 11D
MICHAEL ALLBRITAIN
Magistrate - Courtroom 11C
TANYA ASKEW
Magistrate - Courtroom 11A
GENE EDWARDS
Magistrate - Courtroom 10A & Director of Legal Research
BEN HOELZEL
Environmental Magistrate - Courtroom 15A
KIRK LINDSEY
Magistrate - Courtroom 10B
DANIELLE SPARKS
Magistrate - Courtroom 11B
RECEPTION MAIN LINE
PRETRIAL AND PROBATION SERVICES
ELISHA ZERMAN
Chief Probation Officer
RENEE RUSH
CQI Training Supervisor
MEGAN MICHEL
Domestic Violence Assessment Specialist
MAIN LINE
COMMUNITY SERVICE
MAIN LINE
PROVIDED NO CONVICTIONS (PNC)
MAIN LINE
RESTITUTION
BROCK GROTSKY
Community Sanctions Officer
SHANNON HANDLEY
Community Sanctions Officer, Non-Reporting
MINGA LINDSAY
Community Sanctions Officer
MARCELLA LOPEZ
Community Sanctions Officer, Restitution
STEVE RAY
Community Sanctions Officer, PNC
MAIN LINE
ELECTRONIC MONITORING/HOME CONFINEMENT
MICHAEL CAPUANO
Assistant Supervisor, Pretrial Services
SCOTT SEMANISIN
Assistant Supervisor, Probation Officer
JOHNTAY COLEMAN
Probation Officer, EM/GPS Pretrial Officer
MIRANDA PERRY
Assistant Supervisor, Probation Officer
LAUREN CATES
INTAKE PROBATION OFFICER
ERIN DUNING
Intake Probation Officer
SARA HALBISEN
INTAKE PROBATION OFFICER
SAMANTHA HUMPHREY
INTAKE PROBATION OFFICER
DIANE LEWIS
INTAKE PROBATION OFFICER
LAUREN MAROLT
INTAKE PROBATION OFFICER
LETICIA MARTINEZ
Administrative Specialist
DEVRIM OLGUN
INTAKE PROBATION OFFICER
KASSIDY PETTIT
Administrative Specialist
ZEB DOUGHTY
Assistant Supervisor, Pretrial Services
PHILLIP STIGGER
Assistant Supervisor, Pretrial Services
HAYLEE CRUM
Probation Officer, Pretrial Services
GARTH GEILENFELDT
Probation Officer, Pretrial Services
JOE GIBERT
Probation Officer, Pretrial Services
NICK HERZOG
Probation Officer, Pretrial Services
NICOLE LINK
Probation Officer, Pretrial Services
RACHEL LYONS
Probation Officer, Pretrial Services
ERIC MARTZ
Probation Officer, Pretrial Services
NYSSA MENARD
Probation Officer, Pretrial Services
ANDREW PINEAULT
Probation Officer, Pretrial Services
PARISS RAGLAND
Probation Officer, Pretrial Services
KYNDAL SMITH
Probation Officer, Pretrial Services
LEAH WILLIAMS
Probation Officer, Pretrial Services
CHEYENNE ADAMS
Assistant Supervisor, Probation Officer
KATIE GALES
Assistant Supervisor, Probation Officer
SARAH KEBE
Assistant Supervisor, Probation Officer
RAHSAAN VANTERPOOL
Assistant Supervisor, Probation Officer, SERT
MARTIN CANTERA
Probation Officer
FAITH CATCHINGS
Probation Officer
STEPHANIE FALKNER
PROBATION OFFICER, SERT
SARA GREENO
Probation Officer
KADDARA GRIFFITH
Probation Officer
KELLY HICKS
Probation Officer
ANDREW JONES
Probation Officer, SERT
GABE MAKEEVER
Probation Officer, SERT
TAWANDA MCCULLOM
PROBATION OFFICER
JOSEPH MOBLEY
PROBATION OFFICER, SERT
MICHAEL MUELLER
PROBATION OFFICER, SERT
BRANDON MULARSKI
Probation Officer
JULIAN NAPOLITANO
Probation Officer
DESMOND PAGE
PROBATION OFFICER
ANDREW REARDON
Probation Officer
DENISE SAMS
PROBATION OFFICER
ZACHARY SLATER
Probation Officer
KIMBERLY SHIFLET
PROBATION OFFICER, SERT
LEANN TAYLOR
Probation Officer
DARBY TOTTEN
Probation Officer
MEGAN WILLIAMS
Probation Officer
JASON YOUNG
Probation Officer
LISA CARLSON
Assistant Supervisor, Probation Officer, MAVS Specialized Docket
ANGELO BELLI
Probation Officer, Recovery Court Specialized Docket
CIERRA COLEMAN
Probation Officer, h.a.r.t.
CYNTHIA HUDSON
Probation Officer, Sex Offender and CAP-IT Caseloads
CICELY MURPHY
Probation Officer, Human Trafficking Specialist
ANNA SCHMIDT
Probation Officer, CATCH Specialized Docket
JUSTIN STEVENS
PROBATION OFFICER, MENTAL HEALTH SPECIALIST
JAYMEE TOMASSO
Probation Officer, h.a.r.t. Specialized Docket
ROGER WILLIAMSON
Probation Officer, Emerging Adult Caseload
AMY WITCHEY
Probation Officer, LINC Specialized Docket
AUBREY WYNN
Probation Officer, Mental Health Specialist
LAURA COLWELL
Probation Supervisor, Risk Reduction
BRANDON DUPUIS
Probation Supervisor, Risk Reduction
KIM FOWLER
Probation Supervisor, Risk Reduction and Re-Entry Services
MICHAEL GRAVES
Probation Supervisor, Low Risk and Work Release
D’NISHA JUDSON
Probation Supervisor, Pretrial Services and Investigation
JASON LAROCHE
PROBATION SUPERVISOR, SERT
MEKA MCCULLOUGH
Probation Supervisor, Pretrial Services and Investigation
BRITTANI MOORE
Probation Supervisor, Intake and Investigation
CHRISTINE SEYMOUR
Probation Supervisor, Community Sanctions Unit
TAD THOMAS
Probation Supervisor, Risk Reduction
MAIN LINE
SECURITY
COMMAND CENTER
ENOCH WHITE
Director of Security
SCOTT DINGESS
Security Operation Center Supervisor
KRISHEA OSBORNE
Security Supervisor
ANETIA STANSBURY
Security Supervisor
JASON WAMPLER
Security Supervisor
STEVE ARMS
Security Officer
KEITH CLAWSON
Security Officer
MICHAEL CONTINI
SECURITY OFFICER
ANDRE CRAIG
Security Officer
DOUG DAWSON
Security Officer
ROZALIA DOCKERY
Security Officer
MARK DRAKE
Security Officer
MICHAEL GILLIS
Security Officer
DANNY HARPER
Security Officer
CHARLES MILLER
Security Officer
FRED MONROE
Security Officer
NABIL OUAHIDI
Security Officer
MARCUS PAUGH
Security Officer
DOUG PETTY
Security Officer
SUSAN SANSBURY
Security Officer
HARRY VANFOSSAN
Security Officer
NIKKA WASHINGTON
Security Officer
MICHAEL WEST
Security Officer
GUADALUPE ZAMORA
Security Officer
Self Help Center - No legal assistance can be provided over the phone.
MELINDA BROOKS
Grant & Special Project Manager
KYLE KECKLEY
Assistant Supervisor
MERCEDES ANDERSON
MAVS Coordinator II
SAMANTHA BARBAREK
MAVS Coordinator II
MALLORIE DAVIS
Recovery Court Coordinator II
GWEN ENGLAND
CATCH Program Leader
PAIGE GELFUSS
H.A.R.T. Coordinator II
CANDACE JACKSON
CATCH COORDINATOR II
BROOKE LAMBERT
H.A.R.T. Coordinator II
JEANIE PENNINGTON
h.a.r.t. Coordinator II
ALLISON RIFE
CATCH Coordinator III
DAN SPATHOLT
Recovery Court Coordinator II



Need more assistance? Contact Us! 


  Contact Form